Leczenie wypadania włosów

W przypadku występowania wypadania włosów, priorytetem powinno być ustalenie przyczyny problemu i zapobieżenie dalszej utracie włosów. Następnie, należy dobrać skuteczną terapię, która stymuluje wzrost nowych włosów oraz regeneruje i wzmacnia skórę głowy.

Właściwa pielęgnacja, odżywienie oraz zdrowy styl życia mają znaczący wpływ na kondycję włosów i skóry głowy.

 W naszej klinice podejmujemy kompleksowe podejście do problemów związanych z nadmiernym wypadaniem włosów, łysieniem, osłabionymi włosami i chorobami skóry głowy.

Nasi lekarze i eksperci dokładnie analizują problem oraz przyczynę swojego powstania. Wykonywane są badania trichoskopowe, które umożliwiają znalezienie przyczyny utraty włosów i zaoferowanie najbardziej skutecznej metody leczenia.

leczenie wypadania włosów

Kiedy powinno się
zacząć martwić o wypadanie włosów?

Warto udać się do specjalisty i rozpocząć leczenie, gdy ilość utraconych włosów przekracza “normalność”. Co stanowi “normalną” utratę włosów? Na zdrowej skórze głowy od 90 do 95% włosów jest w fazie wzrostu, a pozostałe w fazie spoczynku, co oznacza, że wypadają.

Wypadanie zwykłe wynosi od 50 do 100 włosów na dzień, co często widoczne jest na szczotce lub grzebieniu, jednak nie jest powodem do niepokoju. Jednak, gdy na poduszce lub w wannie widzisz znacznie więcej włosów, to już sygnał, że może to być nadmierne wypadanie włosów, które może być związane z niskim poziomem żelaza, zaburzeniami tarczycy, problemami hormonalnymi lub stosowaniem niektórych leków.

W takiej sytuacji najlepiej udać się do specjalisty, który rozpozna przyczyny i zaproponuje odpowiednie leczenie, aby zatrzymać wypadanie włosów i przyspieszyć ich odrost.

Najważniejsze aspekty przy leczeniu wypadania włosów

W leczeniu wypadania włosów kluczowy jest szybki czas reakcji oraz precyzyjne postawienie diagnozy. Konieczne jest zbadanie przyczyny nadmiernego wypadania włosów, co można osiągnąć m.in. dzięki trichoskopii, pozwalającej na dokładne przyjrzenie się skórze głowy.

Ważne jest także przeprowadzenie wywiadu z pacjentem w celu ustalenia, czy przyczyną utraty włosów są czynniki genetyczne, niedobory składników odżywczych w diecie czy napięcie emocjonalne. Częstym źródłem problemu są także zaburzenia hormonalne i stosowanie pewnych leków.

Zidentyfikowanie źródła wypadania włosów pozwoli na dobór odpowiedniej terapii i środków, które zwiększą wzrost nowych włosów i poprawią stan skóry głowy.

Wskazania

Do wskazań leczenia wypadania włosów należą:

  •  widoczne przerzedzenie włosów,
  • występowanie obszarów bezwłosych na skórze głowy,
  • zakola,
  • stopniowe cofanie linii włosa na skroniach,
  • utrata ponad 100 włosów na dzień,
  • nadmierne wydzielanie łoju,
  • słabe i łamliwe włosy.

Nie warto czekać na pogorszenie objawów i zwiększenie utraty włosów. Zaleca się jak najszybsze skonsultowanie się z trychologiem.

Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym łatwiej i szybciej można wyleczyć łysienie.

Przebieg leczenia

Przebieg kuracji zależy od indywidualnego przypadku. Każde leczenie rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem, przeprowadzenia wywiadu oraz oceny stanu włosów i skóry głowy. Czasami lekarz zaleca odpowiednie badania, które pomagają w diagnozie i wyborze właściwej metody terapeutycznej. Następnie specjalista dobiera odpowiednie leczenie lub łączy kilka metod i zabiegów.

Metody leczenia wypadania włosów

Aktualnie istnieje bogata oferta metod na leczenie wypadania włosów. W wielu przypadkach udaje się z powodzeniem zatrzymać łysienie i przywrócić siłę oraz zdrowie włosom.
W leczeniu wypadania włosów można stosować różne metody, takie jak:

  •  przyjmowanie leków doustnych,
  • stosowanie preparatów do nakładania na skórę,
  • usuwanie martwego naskórka z głowy przez peeling, co pomaga w walce z chorobami skóry, takimi jak łupież, łuszczyca i atopowe zapalenie skóry, co może prowadzić do utraty włosów. Usuwanie martwego naskórka pozwala na odżywienie skóry, co przyspiesza wypadanie włosów,
  • mezoterapia skóry głowy, podczas której wstrzykiwane są preparaty hamujące wypadanie włosów i wzmacniające skórę,
  • przeszczep włosów za pomocą metody FUE.

Jest to bezpieczne i skuteczne rozwiązanie w przypadku łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn. W trakcie przeszczepu mieszki włosowe są najczęściej przenoszone z potylicy do miejsca, gdzie brakuje włosów. Przeszczep daje trwałe efekty i wystarczy go wykonać tylko raz w życiu.

Postęp leczenia można monitorować na bieżąco dzięki zastosowaniu trichoskopii.

Napisz lub zadzwoń do nas już teraz. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!