Jak zapobiec wypadaniu włosów?
Każdy pojedynczy ludzki włos przeżywa od 2 do 6 lat, a po tym okresie odchodzi, aby zrobić miejsce dla nowego. Jest to całkowicie naturalne, a utrata włosów jest naturalnym etapem cyklu ich życia i nie ma powodu do zmartwień. Problem pojawia się, gdy tracimy więcej niż 100-200 włosów dziennie, co stało się już powszechne. Łysienie nie jest tylko problemem mężczyzn, ale też kobiet. Jest to zwykle związane z problemami hormonalnymi, brakiem odpowiednich składników odżywczych i witamin, zaburzeniami metabolicznymi, stresem lub niezdrowym stylem życia. W kolejnej części artykułu dowiesz się, jak skutecznie poradzić sobie z łysieniem.
Dlaczego włosy wypadają?
Jednym z najczęstszych powodów utraty włosów jest nieprawidłowa dieta lub intensywne odchudzanie, które prowadzą do niedoborów witamin i mikroelementów. Aby zachować pełną i zdrową czuprynę, najważniejsze jest utrzymanie zrównoważonej diety i przyjmowanie suplementów diety zawierających biotynę, cynk, witaminy B, wyciągi z roślin jak skrzyp polny lub pokrzywa oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Niestety, zobaczenie efektów może zająć około 5-6 miesięcy, ponieważ tyle trwa cykl wzrostu włosów. Niewłaściwa pielęgnacja również wpływa na osłabienie cebulek włosowych.
Regularne i intensywne wykonanie zabiegów fryzjerskich, ciągłe przeciążenie (np. zaczesywanie włosów w ciasny kok lub kitkę) oraz korzystanie z wysokiej temperatury podczas stylizacji (np. suszenie, kręcenie lub prostowanie) osłabia strukturę włosów, co może prowadzić do ich nadmiernego wypadania. Jeśli zauważysz ten problem, warto zastosować zewnętrzne preparaty przeciw wypadaniu włosów, takie jak szampony, ampułki lub maski. Ponadto, nadmierna utrata włosów może być spowodowana stosowaniem antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych, przeciwtarczycowych, cytostatyków lub hormonów.
Wypadanie włosów – czym ono jest?
Łysienie to stan, w którym włosy wypadają w większej ilości niż powinny w ciągu jednego dnia. Nazywa się to Effluvium, czyli po prostu wypadanie włosów. Jednak w takiej sytuacji nie trzeba się zbyt martwić, ponieważ jest to sytuacja naprawialna. W celu wzmocnienia włosów i zadbania o nie należy stosować odpowiednich odżywek i przeprowadzić badania lekarskie w celu uzupełnienia niedoborów witamin.
Natomiast w przypadku zauważalnego przerzedzenia włosów lub braku owłosienia na pewnych obszarach, warto zacząć martwić się o łysienie. Wyróżnia się dwa rodzaje: permanentne i odwracalne.
Łysienie plackowate
Plackowate łysienie to schorzenie charakteryzujące się występowaniem na skórze, najczęściej na głowie, ale nie tylko, okrągłych lub owalnych obszarów pozbawionych włosów. Choroba ta ma zróżnicowane nasilenie i może pojawić się w każdym wieku, zazwyczaj wynika z uwarunkowań genetycznych. Specjaliści twierdzą, że jej przyczyną są mechanizmy autoimmunologiczne, które skierowane są przeciwko mieszkom włosowym. Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego organizm zwalcza własne mieszki włosowe, nie ma. W przypadku łysienia plackowatego mogą być również obserwowane inne zmiany, np. powstawanie małych wgłębień na paznokciach rąk.
Czym jest łysienie rozlane?
W przypadku łysienia rozlanego wypadanie włosów postępuje z każdym dniem. Ten stan rzeczy może być spowodowany egzogennymi i endogennymi uszkodzeniami mieszka włosowego, które występują w fazie anagenowej, czyli podczas szybkiego mnożenia się komórek włosa. Przy wypadaniu włosów proces końcowy – telogenowy następuje bardzo szybko, co oznacza zakończenie życia dla włosa. Innymi słowy, włosy bardzo szybko się starzeją. Przyczyną takiej sytuacji może być choroba, brak hormonalnej równowagi, zatrucia, menopauza, dieta odchudzająca lub przyjmowanie pewnych leków. Kluczowym elementem leczenia łysienia jest zidentyfikowanie czynnika wywołującego cały problem.
Łysienie anagenowe
Łysienie anagenowe (dystroficzne) to proces, w którym włosy w fazie anagenu łamią się, prowadząc do szybkiej utraty włosów. Powoduje to nagłe zatrzymanie podziałów komórkowych macierzy włosa i ostatecznie prowadzi do łysienia. Włoski stają się cieńsze, kruche i łatwo pękają. Najczęściej występuje u osób, które są poddawane chemioterapii lub napromieniowaniu, ponieważ te czynniki wpływają na najszybciej dzielące się komórki organizmu, w tym na komórki mieszka włosa.
Męski problem – łysienie androgenowe
Niegdyś łysienie traktowane było jako zjawisko naturalne, które nie wymaga walki. Obecnie jest to dobrze rozumiane i powszechnie zrozumiane zagadnienie. Wypadanie i utrata włosów stanowią problem dla wielu mężczyzn, wywołując negatywne emocje. Coraz więcej z nich decyduje się na leczenie, a specjaliści w dermatologicznych klinikach leczących łysienie androgenowe przyjmują od 30 do 40 pacjentów tygodniowo. Na szczęście medycyna posiada skuteczne metody zarówno zapobiegania, jak i leczenia tego schorzenia.
Aby skutecznie leczyć łysienie typu męskiego, trzeba zablokować działanie enzymu 5-alfa reduktazy, który przekształca testosteron w dihydrotestosteron, odpowiedzialny za utratę włosów. Widoczne efekty odpowiedniej terapii będą widoczne po 2-4 miesiącach. Maksymalne rezultaty leczenia osiąga się między 12 a 24 miesiącem, a utrzymanie ich wymaga kontynuowania równoległej kuracji.
Długi czas oczekiwania na rezultaty wynika z wydłużonych faz cyklu wzrostu włosa, gdyż na zdrowej skórze głowy włos rośnie około 1,5 cm miesięcznie. Aby odzyskać utracone włosy, wymagane jest kilka cykli wzrostu włosa. Wcześniejsze rozpoczęcie terapii umożliwia osiągnięcie lepszych efektów.
Wczesne rozpoczęcie terapii antyandrogenowej przeciwko łysieniu jest kluczowe. Po pierwszych objawach należy podjąć działania, by zwiększyć skuteczność leczenia. W ten sposób możliwe jest całkowite zahamowanie procesu łysienia i pobudzenie regeneracji włosów.
Kiedy wypadanie włosów powinno martwić?
Naturalnym zjawiskiem jest codzienne wypadanie włosów, które dotyczy każdej osoby. Są to przede wszystkim włosy z osłabionymi cebulkami, których wzrost został zakończony i znajdują się w fazie telogenowej. W ilu sztukach możemy stracić włosy bez poważnych obaw? Zwykle sądzimy, że codziennie możemy stracić do 100 włosów, ale ta liczba zależy od naszego wieku. Maksymalnie w wieku 20-30 lat możemy stracić około 50 włosów, w wieku 30-40 około 60, a po 50 roku życia nawet 100. Jednak musimy pamiętać, aby nie przesadzać z liczeniem wypadających włosów i dopóki nie zauważymy znacznej ilości lub widocznych przerzedzeń, nie powinniśmy się martwić.
Przeszczep włosów ratunkiem ostatecznym
Dla wielu osób przeszczepienie włosów jest ostatnią deską ratunku. Ta metoda, zaliczana do chirurgii plastycznej, jest stosowana od wielu lat głównie w leczeniu łysienia androgenowego, czyli łysienia typu męskiego. Przeszczep włosów polega na pobraniu mieszków włosowych z obszarów, które nie ulegają łysieniu, takich jak tył lub boki głowy. Miejscem docelowym może być obszar objęty łysieniem na głowie, ale również obszary pozbawione włosów z powodu urazów, na przykład utrata brwi w wyniku poparzenia. Tę metodę stosuje się u osób z mocno przerzedzonymi włosami lub całkowicie pozbawionymi włosów na górnej części głowy.
Procedura jest przeprowadzana przy użyciu znieczulenia miejscowego. Proces leczenia trwa zwykle od 10 do 14 dni, chociaż opatrunek (który zostaje nałożony na głowę po operacji) może być zdejmowany już po upływie 24 godzin. Po jednym roku od zabiegu, włosy powinny osiągnąć długość 9-12 cm. Prawidłowo przeniesione pęcherzyki włosowe będą w stanie produkować włosy przez całe życie. Jednak, gdy wypadną kolejne “stare” włosy na szczycie i przodzie głowy, które są wrażliwe na androgeny, będzie konieczne powtórzenie zabiegu. Aby zapobiec dalszej utracie włosów, wskazana jest terapia farmakologiczna, która wspomoże regenerację i wzrost naturalnych włosów.